De brondata belofte van Vista Hypotheken

Een meer klantgerichte, efficiënte en veilige hypotheekmarkt: dat is het gevolg van het gebruik van brondata in het hypotheekproces. Via het Convenant Brondata streven we ernaar om op 1 januari 2025 de eerste (doorstroom) hypotheekaanvragen volledig op basis van brondata te kunnen verstrekken. Jordy Stoelwinder, brondata-expert bij Vista Hypotheken, vertelt welke etappes, eindsprintjes en versnellingen je de komende tijd van Vista kunt verwachten.

Etappe 1: Samenwerking met meerdere dataleveranciers

Vista wil graag aanjager zijn op het gebied van brondata en heeft daarom de ambitie om in 2024 een samenwerking aan te gaan met drie dataleveranciers. Door vanaf het begin meerdere dataleveranciers toe te staan, bepaal jij als adviseur zelf met wie jij wil samenwerken. Met deze drie partijen dekken we de markt zo goed als af, waardoor jij je bij Vista Hypotheken niet hoeft af te vragen of je met brondata bij ons terecht kan.

Met de contractbesprekingen zitten we momenteel vlak voor de finish van deze eerste etappe. Benieuwd met wie we gaan samenwerken? Houd onze socials in de gaten. De daadwerkelijke implementatie zal na de zomer gebeuren. Uiteraard blijven we ook in 2025 kijken naar nieuwe samenwerkingen.

Etappe 2: Livegang met verschillende databronnen

Dankzij brondata hoeven jouw klanten geen of minder documenten af te geven voor hun hypotheekaanvraag. Bronnen die we bij Vista Hypotheken vanaf het derde kwartaal gaan toelaten zijn MijnOverheid, MijnUWV, MijnPensioenoverzicht, MijnDUO en digitale identificatie. Daarmee zijn de documenten UWV-verzekeringsbericht/IBL, uitdraai MijnPensioenoverzicht, uitdraai DUO en het kopie identiteitsbewijs niet meer nodig. Klanten kunnen simpel vanuit één app veilig deze gestandaardiseerde gegevens delen met jou als adviseur.

Etappe 3: Hypotheek op basis van brondata voor doorstromers in loondienst

Eén van de ambities in het Brondata Convenant is dat per 1 januari 2025 doorstromers in loondienst op basis van brondata een hypotheek kunnen krijgen. Daarvoor is een digitaal koopcontract in het proces nodig. Op dit moment is deze nog niet beschikbaar. Bij Vista Hypotheken willen we dus bij de kopgroep horen als het gaat om digitale innovaties. Om op de hoogte te blijven van de ontwikkelingen op dit gebied en hierop snel te kunnen inspelen, heeft Vista Hypotheken zich aangesloten bij de werkgroep Digitaal Koopcontract van HDN.

De techniek om een digitaal koopcontract mogelijk te kunnen maken is er al, maar rand voorwaardelijk is dat de makelaardij dit juiste format ook gaat gebruiken. Tegelijkertijd zijn we met de projectgroep bezig om technisch te regelen dat jij als adviseur en wij als geldverstrekker, het digitaal koopcontract kunnen ontvangen. We doen er alles aan om dat voor het einde van 2024 mogelijk te maken. Een uitdagende etappe met flink wat colletjes dus, maar wij gaan ervoor!

Etappe 4: Pilot verhogen hypotheek op basis van netto besteedbaar inkomen

Samen met Nationale Hypotheek Garantie (NHG), enkele adviesorganisaties en een aantal geldverstrekkers onderzoeken we of we via brondata een hypotheek kunnen verstrekken op basis van iemands netto besteedbaar inkomen. In de huidige situatie, waarbij de normtabellen zijn gebaseerd op het bruto-inkomen, wordt simpel gezegd gefinancierd op basis van de gemiddelde Nederlander. En we weten allemaal: die bestaat niet. Dankzij PSD2-regelgeving is via banktransactiedata een persoonlijkere, en daarmee betere analyse mogelijk.

Etappe 5: Het delen van actuele leninggegevens (via IA/IX)

Om ervoor te zorgen dat je als adviseur altijd beschikt over actuele leninggegevens, zijn we met Quion in gesprek om eind 2024 mee te gaan in het HDN-informatiebericht IA/IX. Zo kun jij vanuit je adviespakket de actuele gegevens opvragen van de klant. Jij profiteert van het automatisch inladen van deze gegevens in je adviessoftware en de klant hoeft weer een document minder aan te leveren.

Deze techniek maakt dat wij niet gaan werken met de bron Vooraf Ingevulde Aangifte (VIA). Met de VIA krijg je als adviseur namelijk te maken met verouderde data ten aanzien van de leninggegevens. Op dit moment verkennen we met HDN een oplossing waarbij je gemakkelijk én met toestemming van de klant kan beschikken over onze actuele leninggegevens. Na de zomer hoor je hierover meer.

Meer weten?

Heb je vragen over deze etappes? Of wil je meer weten over de inspanningen en overwinningen van Vista Hypotheken op het gebied van brondata? Kijk dan eens op https://www.vistahypotheken.nl/brondata of stuur een mail naar: jordy.stoelwinder@vista-hypotheken.nl

Ontdek meer verhalen

Duurzaam

Bewust kiezen voor oude meubels en materialen: ‘Mooier en duurzamer’

Je hoeft geen duurzaamheidsgoeroe te zijn om een steentje bij te dragen aan een betere planeet. Neem Steffan Jansen en zijn vriendin. Niet alleen lieten ze hun vloer isoleren en willen ze de nieuwe schuur voorzien van zonnepanelen. Oók kiezen ze liever voor bestaande meubels en materialen dan nieuwe. ‘Die zijn ook nog van een betere kwaliteit.’

Lees meer
Blog

Ontdek de 6 meestgestelde vragen aan de Vista Duurzaamheidsdesk.

Dagelijks beantwoordt onze duurzaamheidsexpert Alexandra de meest uitlopende vragen. Bijvoorbeeld over Energielabel-A rentekorting, een bouwdepot en subsidies. Je kunt met al je vragen terecht bij onze Duurzaamheidsdesk. Om het jou (en Alexandra) nóg iets makkelijker te maken, hebben we de meestgestelde vragen op een rijtje gezet.

Lees meer
Vista Hypotheken wint Gouden Lotus Nieuws

Beste Hypotheekverstrekker Middelgroot 2025

Vista Hypotheken wint Gouden Lotus  award voor Beste Geldverstrekker Middelgroot

We did it! De Gouden Lotus voor beste geldverstrekker middelgroot is in the pocket!Heel veel dank aan alle intermediairs die op ons hebben gestemd, onze waardering is groot.

Lees meer